Snímky pořízené v noci

Použití interního infračerveného přisvětlení

Bezpečnostní kamera EYE-02 je vybavena interním infračerveným (IR) přisvícením. To lze použít za těchto tří podmínek:

 1. Vzdálenost hlídaného objektu je menší než 6 metrů. Na níže uvedených snímcích vidíte místnost těchto rozměrů osvětlenou denním světlem a IR přísvitem.
  Denni-IR-srovnani__DENNI Denni-IR-srovnani__INFRACERVENE
  denní světlo infračervený (IR) přísvit
 2. Před kamerou se nenacházejí předměty, které brání vysílání infračerveného záření. Pokud se před kamerou, kudy procházejí infračervené paprsky, nachází nějaký předmět, budou se od něj IR paprsky odrážet zpět do čočky kamery. Takový předmět pak bude na snímcích velmi jasný a sníží se kvalita snímku.
  Předmět před kamerou - odraz předmětu ve snímku

  Předmět před kamerou – odraz předmětu ve snímku

  Stejný problém s odrazem paprsků může nastat, pokud je nějaký předmět umístěn podél kamery, či je-li kamera připevněna podél zdi a sleduje prostor u zdi.

  Wrong camera placement

  Kamera u zdi – odraz zdi ve snímku

  Následující obrázek ukazuje správnou orientaci kamery. Nejlepších výsledků dosáhnete, když kameru natočíte v úhlu 45° ode zdi. Kamera pak díky zornému úhlu 95° sleduje celý prostor a odraz je přijatelný.

  Correct camera placement

  Správné natočení kamery

 3. Mezi kamerou a hlídaným prostorem se nenachází žádný plast či sklo (např. okna, venkovní kryty, atd.). Níže vidíte snímek pořízený kamerou s interním infračerveným přísvitem, je-li před čočku kamery umístěno sklo nebo plast. V tomto případě byl použit venkovní kryt kamery s čelním sklem.
  IR reflection

  Sklo/plast před kamerou

Jestliže chcete infračervené přisvícení EYE-02 využívat i bez výše uvedených omezení, potřebujete externí infračervené přisvětlení popsané v následující kapitole.

Použití externího infračerveného přisvětlení

Místo integrovaného infračerveného přisvícení můžete použít externí infračervený (IR) reflektor. Příklad takového reflektoru a ukázku jeho instalace vidíte na následujících obrázcích.

 • External IR lamp

  Příklad externího IR reflektoru

 • External IR lamp installation

  Instalace kamery s externím IR přísvitem

 • Pokud využíváte externí IR přisvícení, doporučujeme vypnout interní IR přisvícení. Připojte se ke kameře v www.jablotool.com a zvolte Nastavení (Pokročilé) > Pokročilé nastavení videa.

  Snímek obrazovky portálu JabloTool (www.jablotool.com)

  Snímek obrazovky portálu JabloTool (www.jablotool.com)

  V porovnání s interním IR přísvitem dosáhnete použitím externího IR přisvětlení kvalitnějšího obrazu. Porovnejte následující dva obrázky.

  Snímek s externím IR reflektorem Snímek s interním IR přísvitem
  Snímek s externím IR reflektorem Snímek s interním IR přísvitem

  Snímky pořízené externím IR přísvitem jsou kontrastnější a pohybující se postavy na nich nejsou rozmazané. Prodlužuje se rovněž noční dohledová vzdálenost kamery. Obecně řečeno, čím více externích IR reflektorů použijete, tím lepší kvalitu snímků dostanete. Externí přisvětlení je velmi vhodné pro kamery umístěné ve venkovních prostorech.

  Při používání externího IR přisvětlení se prosím řiďte čtyřmi základními pravidly:

  • Používejte IR reflektor, jež vysílá záření o vlnové délce 850nm. Pouze infračervené záření o vlnové délce 850 nm může projít skrz čočku kamery EYE-02.
  • IR reflektor by měl být umístěn nejméně 20 cm od kamery. Neinstalujte jej příliš blízko kameře.
  • Ujistěte se, že žádný předmět neodráží paprsky z IR reflektoru zpět rovnou do čočky kamery. Pokud tomu tak je, je nutno nasměrovat IR reflektor jinak.
  • Používejte externí infračervené přisvětlení vysílající paprsky v úhlu 90°, což je zorný úhel čočky kamery.

  Pokud chcete IR přísvitem osvítit větší prostor, můžete použít více IR reflektorů, z nichž každý bude osvětlovat odlišnou část sledovaného prostoru.

  Kde koupíte externí IR reflektor

  Externí IR reflektor můžete koupit v našem e-shopu www.noabe.shop. Reflektor je kompatibilní s kamerou EYE-02.

25. 6. 2013 EyeSee (Česky)